مرشد مهدی تمولی

لوگوی سردم

 مرشد مهدی تمولی

  زندگینامه در سال 1358 هجری شمسی در محله شاپور تهران به دنیا آمدم،
پدرم، حسین تمولی از 7 سالگی شاگرد عباسعلی نجفی پدر استاد فرامرز نجفی در هنر مرشدی شد.و عشق وعلاقه من به هنر مرشدی موروثی بود. در سال 1349 پدرم به قوچان عزیمت کرد او کارمند فرمانداری و بعد از آن در شهرداری قوچان مشغول به کار شد و در کنار آن به هنر مرشدی نیز می پرداخت و به معنای واقعی مرشد بود و شاگردان زیادی به این جامعه تحویل داد .هر کس از پدرم یاد می کند قبل از هنر ضرب نوازی وخواندن از شخصیت معنوی وپاک وساده او یاد می کنند.مادرم برای اینکه خانواده اش در تهران بودند برای به دنیا آوردن من به تهران سفر کرده ولی رشد ونمو من در قوچان بود. از 5سالگی وارد ورزش شدم از سالهای شروع ورزش در تیمی به سرپرستی و مربیگری آقای داغستانی و آقای مژگانی بودم . و از 12 سالگی بصورت رسمی برای تیم جوانان قوچان به سرپرستی آقای مجید بازداد هنر مرشدی را آغاز کردم.
در ابتدا به سبک پدرم کار را شروع کردم. طی مسافرتهای ورزشی که به همت سرپرستان ورزشی انجام می شد به شهرستانهای استان خراسان و سپس اقصی نقاط کشورمیرفتیم و با سبک های مختلف آشنا شدمو در طی سفرها به سبزوار که پدرم هم اصالتا سبزواری بود با سبک استاد نقیب زاده واستاد سید علی سجادی آشنا شدم.واز نوارهای ضبط شده ایشان استفاده میکردم. در مسابقات استانی شرکت می کردیم و به دلیل سن کم مورد تشویق همه قرار می گرفتم در سنین نوجوانی برای بزرگانی مثل مرحوم سید غراب ,آقای یزد جردی ,آقای چهره برادران کردبچه ضرب گرفتم .در همین زمان از سبک استاد ببرحسینی نیز استفاده می کردم .
در سال 73 که مسابقه استانی در قوچان بود ,شب قبل مسابقه در زورخانه پهلوانی استاد محمد کارگرچنان هنرنمائی کردند که من مبهوط هنر ایشان شدم و به واقع عاشق هنر این استاد شدم .وعشق من به هنر ضرب نوازی صد چندان شد. در این زمان برای تیم بانک ملی ضرب می گرفتم که سرپرست آن آقای داغستانی بود. هر جمعه از قوچان به مشهد می رفتم تا هنر این استاد را فرا بگیرم . من ازقوچان و مرحوم احسان کارگر ازبجنورد وقاسم کاظمی ازشیروان هر سه شاگرد پروپا قرص استاد کارگر شدیم. استاد کارگر بدون اینکه هیچ چشمداشت مالی از ما داشته باشد تمام هنر خود را در اختیار ما می گذاشت. عشق و علاقه ما به استاد باعث شده بود که همه ما احساس می کردیم که از یک خانواده ایم. در مراحل رشد هنری من تشویق و حمایت عزیزان و دوستان من در قوچان تاثیر چشمگیری داشت ازجمله آنها آقایان علی خارکش و رضا غلامی و سرپرستان و مربیان من بودند.
در سال 1376 وارد دانشگاه تهران شدم و در مقطع کارشناسی رشته کارتوگرافی مشغول به تحصیل شدم.
با آغاز دوران دانشجویی در تهران، در کنار تحصیل، فعالیت ورزشی خود را نیز در زورخانه شهید فهمیده تهران آغاز نمودم. آقای بهزاد مولایی و حسین فارغ در آن سالها حامی من بودند.
بعداز یکسال به زورخانه نیروشادی رفتم وبعد از چند ماه به زورخانه پهلوانپور رفتم و آنجا برای 12 سال جایگاه اصلی من در مرشدی شد. همچنین استاد علی نعیمی که مثل یک پدر حامی من بود.هنر سردم داری را از این استاد بزرگوار فراگرفتم. از سال 82 مرشد تیم علی ابن موسی الرضا که میاندار آن پهلوان علیرضا سلیمانی بود شدم.
در سال 82 ازدواج کردم واز سال 84 به کرج نقل مکان کردم.
در سال 85 پدرم به رحمت خدا رفت، روحش شاد باد.
تا سال 86 مسابقات مختلفی را در تهران گذراندم. درزمان ریاست فدراسیون دکتر سجادی در طی مسابقات مرشدی جزء مرشدان سطح یک قرار گرفتم ودر سال 86 به تشویق استاد نعیمی به مسابقات مرشدی مشهد رفتم و مقام اول را کسب نمودم. از همان سال وارد عرصه مسابقات کشوری تیمی ,انفرادی ولیگ شدم که در این سالها با وجود آقای صفارزاده رئیس فدراسیون و هئیت همراه به واقع نقطه عطفی در هنر مرشدی بود مرشد را بعنوان عمود خیمه زورخانه معرفی کرد و آن گفته را به اجرا در آورد.
از سال 86 طی چندین جلسه تلمذ در حضور استاد فرامرز نجفی روش صحیح نواختن ضرب را فراگرفتم . هنر این استاد بی بدیل در اکثر مرشدان ایران تاثیر داشته واز ایشان بهره برده اند.
در سال 88 در یک کلاس آموزش داوری علاقه مند به علم موسیقی شدم که آن کلاس را استاد علیرضا صغیر آموزش می دادند.از آنجا به دنبال تئوری موسیقی رفتم که باعث شد در جشنواره سال 89 در یزد اجرای خودم را با نت هائی که نوشته بودم انجام دادم و باعث شد به فکر نوشتن کتاب آموزش مرشدی به صورت علم موسیقی افتادم .
به دلیل اینکه خواستار توسعه و گسترش این هنر چند بعدی و عمیق هستم به فکر ایجاد یک سایت شبکه ای جهت معرفی و اطلاع رسانی و آموزشی برای همه علاقمندان افتادم .
در حال حاضر در زورخانه های عیاران کرج، مجموعه فرهنگی – ورزشی دخانیات تهران مشغول هنر مرشدی هستم.
باشد که رضای خداوند در آن باشد و از دعاهای شما به همه کسانی که یار و یاور من بودند فیض و برکت برساند .انشاء اله

 

 • عناوین کسب شده از سال 1386
 • مقام اول مرشدی در سال 86
 • مقام اول مرشدی در سال 87
 • مقام اول مرشدی تیمی در سال 88
 • مقام اول تیمی در مسابقات آسیایی نپال 87
 • برنده سردم زرین انفرادی در جشنواره مرشدان برتر در سال 88
 • برنده سردم زرین انفرادی در جشنواره مرشدان برتر در سال 89
 • برنده سردم زرین گروهی در جشنواره مرشدان برتر در سال 89
 • عضویت در تیم ملی زورخانه ای کشور به عنوان مرشد
 • مرشد اعزامی در اکسپو چین 89
 • مرشد اعزامی در هفته فرهنگی قطر89
 • مرشد اعزامی به ژاپن 89
 • مقام دوم تیمی جهانی در بلاروس 90
 • مرشد برتر لیگ از سال 86
 • مدرس مرشدی (برگزاری دوره های آموزش مرشدی در استانهای مازندران، اصفهان، یزد، اراک و...)
 • داور مرشدی
 • دبیر کمیته آموزش انجمن مرشدان

 

/ 0 نظر / 46 بازدید