شهاب یساولیان کارآفرین

سه شنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۰۳:۵۶ ب.ظ
با کارآفرینی به جنگ بیکاری رفتم
photo_2016-12-24_12-14-40
به گزارش قوچان خبر، براساس آخرین اطلاعات موجود از سرشماری سال ۱۳۹۰، بیش از هفت هزار و ۹۰۰ شهروند قوچانی بیکار و فاقد شغل بوده و نرخ بیکاری در قوچان حدود ۱۴ درصد می باشد.

نکته قابل تامل این است که این نرخ بیکاری و آمار بیکاران بر اساس تعریف خاص مسئولین کشوری از بیکاری بوده و هر فردی که در هفته یک ساعت نیز کار کند، شاغل محسوب می شود!!!
در این میان گله و شکایت از وضعیت موجود و انتظارات بجا و بی جا از مسئولین شهر دردی از جوانان قوچانی دوا نمی کند و بهترین راهکار برای حل این معضل اجتماعی که بسیاری از جوانان و خانواده های قوچانی را درگیر خود کرده و آسیب های اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد و بزهکاری را در جامعه افزایش می دهد، حرکت در مسیر کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی دوحلقه مفقوده اقتصاد شهر ما بوده و توسعه و گسترش آن نیازمند فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به شهروندان است.
در راستای فرهنگ سازی و اگاهی بخشی به جوانان و شهروندان عزیز پیرامون کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی؛ به سراغ یکی از جوانان موفق شهرمان که با سلاح کارآفرینی و تسهیلات اقتصاد مقاومتی بسیج به جنگ بیکاری رفته است، می رویم تا با جزئیات زندگی و مسیری که طی کرده بیشتر آشنا شویم
-لطفا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید
شهاب یساولیان هستم ۲۷ ساله متولد ۱۳۶۸ و دارای مدرک کارشناسی نرم افزار از دانشگاه آزاد قوچان

-چرایی و چگونگی ورود خود به عرصه کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی را برای خوانندگان ما توضیح دهید.
پس از اتمام تحصیلاتم، با راه اندازی دفتری فنی وارد عرصه نصب و توزیع سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته شدم؛ اما با توجه به رکود موجود در بازار و با پیشنهاد یکی از بستگان که در زمینه پرورش بلدرچین در مشهد مشغول به کاربود و همچنین با در نظر گرفتن پیشینه خانوادگی که در زمینه کشاورزی و دامپروری فعالیت داشته و دارند به این کارعلاقمند شدم و با مطالعه و تحقیق در این زمینه از طریق اینترنت و کتاب؛ انگیزه بنده برای ورود به این عرصه دوچندان شد.

-سرمایه اولیه شما چقدر بود و چگونه تامین شد؟
در ابتدا و از طریق بسیج سازندگی سپاه ناحیه قوچان مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال در قالب تسهیلات اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی دریافت و پس از اجاره مکان و خرید هزار قطعه بلدرچین، فعالیت خود را بصورت آزمایشی شروع کردم.
و خوشبختانه با برنامه ریزی، پشتکار و همت و لطف خدا، ، ظرفیت واحد خود را طی یکسال از هزار قطعه بلدرچین به شش هزار قطعه افزایش دادم و در حال حاضر علاوه بر خودم، برای دو نفر بصورت مستقیم و سه نفر نیز بصورت غیرمستقیم شغل ایجاد کرده ام.
-روزانه چه مقدار تخم بلدرچین تولید می کنید؟
در حال حاضر و با توجه به افزایش ظرفیت انجام شده، روزانه حدود ۶۰ کیلوگرم تخم بلدرچین تولید می کنیم که در شهر قوچان، مشهد و شهرهای همجوار به فروش می رسد و همچنین به استان های همجوار صادر می شود.

-تخم بلدرچین چه مزیتی نسبت به تخم مرغ دارد؟
تخم بلدرچین به علت نداشتن کلسترول، برای تمام افرادی چربی و کلسترول خون بالایی دارند و مصرف تخم مرغ برایشان منع شده است؛ می تواند مورد مصرف قرار بگیرد.
همچنین تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارد، به گونه ای که یک تخم بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، ولی نسبت به آن دارای ۵ برابر فسفر، ۵/۷ برابر آهن، ۶ برابر ویتامین B12و وتیامین B1 و ۱۵ برابر ویتامین B2 ریبوفلاوین می باشد از این رو آن را بمب ویتامین می نامند.
-گوشت بلدرچین نسبت به گوشت قرمز و سفید چه ویژگی هایی دارد؟
بلدرچین از زمانی که تخم گذاری خود را آغاز می کند به مدت ۸ ماه تخم گذاری می کند و پس از آن بلدرچین کشتار و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرید.
گوشت طیور به عنوان منبع پروتئین حیوانی اهمیت زیادی دارد؛ به همین دلیل در کشورهای مختلف، سرمایه گذاری زیادی روی صنعت پرورش طیور از جمله بلدرچین شده است.
ارزش پروتئین موجود در گوشت این پرندهبیش از ۲۴ درصد می باشد و این در حالی است که انواع اسیدهای آمینه کمیاب که در سایر پروتئین ها یافت نمی شود، در گوشت این پرنده به وفور وجود دارد.
نتایج تحقیقات متعدد نشان داده است که میزان پروتئین موجود در گوشت بلدرچین ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از سایر پرندگان و نشخوار کنندگان می باشد و به همین دلیل در اغلب نقاط دنیا متخصصان برای افراد مُسن و از کار افتاده که احتیاج مُبرمی به ترمیم سلول های از دست رفته بافت های خود دارند، مصــــرف گوشت بلدرچین را تجــــویــــز می نمایند.
همچنین از مزایای گوشت بلدرچین این است که بعد از طبخ به دلیل وجود سلول های پیچیده پیوندی، در اثر پخته یا بریان شدن به هیچ وجه متلاشی نمی شود و پرنده ترکیب خود را کاملاً حفظ کرده و در پذیرایی ها، زیبایی فراوانی به سفره می دهد.
-باتوجه به فراز و نشیب های اقتصادی و کارآفرینی، تاکنون به بن بست رسیده اید؟
طی یکسال اخیر، بارها و بارها در زمینه فروش و حتی پیشبرد اهدافم با مشکلات عدیده ای روبرو شده و به بن بست رسیده ام اما خوشبختانه با کمک و همفکری خانواده و به ویژه همسرم که کمک های شایانی در کسب موفقیت برای اینجانب داشته اند؛ از این مشکلات با سربلندی عبور کرده و با انگیزه ی بیشتری به راهم ادامه داده ام.
-بزرگترین اهداف کاری شما چیست؟
بنده در ابتدای کار برای خودم برنامه و هدفی ترسیم نمودم که شامل پنج بخش است که عبارتند از:
١.راه اندازی فارم با تعداد کم برای کسب تجربه و شناخت کافی
۲٫گسترش فارم به تعداد ۶ هزار
۳٫رصد نیاز بازار و در شهرها و استانهای اطراف و شناخت مسیرهای فروش بیشتر
۴٫ایجاد و راه اندازی سالن با محیطی کاملا استاندارد و قابل تایید چاداره ی دامپزشکی و بهداشت و گرفتن مجوزهای
لازم برای چاپ.و استفاده از لیبل با برند مختص به خود
۵٫صادرات به کشورهای همجوار
که در حال حاضر این مجموعه در فاز سوم قرار دارد.

-چه توصیه ای به شهروندان و جوانان قوچانی جویای کار دارید؟
توصیه ی بنده به همشهریان و جوانان جویای کار و علاقمند این است که در شرایط کنونی بیشتر از اینکه منتظر رسیدن خبر استخدامی و جذب نیروی کار باشند خود به دنبال ایجاد شغلی هرچند کوچک و هرچند کم درآمد باشند.
باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم های مالی، هر یک از جوانان میتوانند به یک کارآفرین تبدیل شوند و فعالیت آنها گامی مثبت و سازنده در مسیر پیشرفت و اعتلای شهر و کشورمان باشد.
-چه انتظاری از مسئولین دارید؟
با توجه به ویژگی های ممتاز جغرافیایی و اقتصادی قوچان به ویژه وجود مرز باجگیران و امکان صادرات، تقاضا میکنم برای تکمیل برنامه و اهداف تعیین شده حمایت های لازم را انجام دهند تا شاهد معرفی این محصول به نام قوچان و عرضه آن به دیگر استان ها و کشورهای همجوار باشیم.
-سخن پایانی….
سپاه ناحیه قوچان و به ویژه واحد بسیج سازندگی، نقشی تاثیرگذار و کمک های بسزایی در مسیر راه اندازی این واحد تولیدی داشته اند و با حمایت های خود مسیر کارآفرینی را هموار کردند.
در شرایط کنونی و با توجه به تحریم های موجود و رکود اقتصادی کشور؛ ارائه وام های اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی کمک شایانی برای جوانان جویای کار و علاقمند بوده و هست و به نوعی روزنه امیدی برای آینده سازی و کارآفرینی در سطح کشور است.
در ادامه به سراغ فرمانده سپاه ناحیه قوچان رفتیم تا پیرامون اعطای تسهیلات اقتصاد مقاومتی به جوانان اطلاعاتی کسب کنیم.
سرهنگ علی اصغر صوفی گفت: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) سپاه ناحیه قوچان در مسیر فرهنگ سازی و پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی گام برمی دارد.
وی ادامه داد: سپاه ناحیه قوچان از سال ۹۲ تا ۹۴ بیش از ۳۱ میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح های اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی به ۳۶۰ نفر از بسیجیان و جوانان این شهرستان پرداخت کرده است
وی با بیان اینکه بسیاری از جوانان این شهر با بهره مندی از این تسهیلات در مسیر کارآفرینی قرار گرفته اند، ادامه داد: آموزش کارآفرینان با هدف مدیریت و افزایش بهره وری در دستور کار بسیج سازندگی این ناحیه قرار گرفته است.
صوفی با بیان اینکه راستی آزمایی و نظارت دقیق در استفاده از منابع در مسیر کارآفرینی بصورت جدی پیگیری می شود، تصریح کرد: تاکنون بیش از ۹۰ کارگاه تولیدی و خدماتی شامل، پرورش شترمرغ، بلدرچین، ماهی، کشت زعفران، زنبورداری و… با حمایت بسیج سازندگی قوچان در این شهرستان ایجاد شده است.
وی با اشاره به اقدامات این ناحیه در سال جاری خاطر نشان کرد: ۱۰ میلیاردریال اعتبار در سال جاری به سپاه ناحیه قوچان ابلاغ شده است که تاکنون ۵ میلیارد ریال از این اعتبارات به متقاضیان پرداخت شده و مابقی اعتبارات نیز در حال پرداخت است.
فرمانده سپاه ناحیه قوچان در پایان گفت: با بیان اینکه کشور می بایست به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کند، تصریح کرد: اقتصاد کشور یکی از مهمترین دغدغه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) است و این موضوع در نامگذاری سال های اخیر به وضوح روشن است.

نقل از کارآفرینان قوچانی

/ 0 نظر / 64 بازدید